Wiadomości

Inteligentne domy dla wszystkich

Firma Gartner przeprowadziła badania, z których wynika, że do 2022 roku w przeciętnym domu będzie ponad 500 inteligentnych urządzeń znających nasze nawyki i rozpoznających emocje – relacjonuje portal evertiq.pl.

Świat wokół nas wciąż się zmienia dzięki nowoczesnym technologiom. Już dziś nowoczesne domy zarządzane są przez smarfon czy tablet, z drugiego końca świata, a kotłownia coraz częściej wygląda jak serwerownia. Gartner prognozuje, że urządzenia domowe zyskają pewien poziom wrażliwości w połączeniu ze zdolnością do komunikowania się bezprzewodowo. Zgodnie z koncepcją internetu wszechrzeczy (z ang. Internet of Everything), z roku na rok coraz więcej obiektów użytkowych będzie łączonych w sieć, co umożliwi im wzajemną komunikację i synchronizację poszczególnych czynności. Inteligentny dom to jedna z tych koncepcji, która budzi bardzo duże zainteresowanie, ale jednocześnie wywołuje niepokój.

Jak wynika z badań Grupy Fortinet „Internet Rzeczy: Inteligentny Dom”, przeprowadzonych na respondentach z 11 państw, ludzie boją się o swoją prywatność, o bezpieczeństwo poufnych danych. 61% ankietowanych uważa, że w ciągu najbliższych pięciu lat większość sprzętu AGD/RTV będzie miała łączność z Internetem, co jednocześnie oznacza, że inteligentny dom przestanie być już tylko koncepcją.

Wyniki badań Cisco Tech Radar wartość rynku internetu wszechrzeczy w ciągu najbliższej dekady wzrośnie do 19 bilionów USD na świecie. O coraz większym znaczeniu tego zjawiska świadczy rosnąca liczba połączonych z siecią urządzeń – według szacunków do 2020 będzie ich już 50 miliardów.

Specjaliści zapewniają, że inteligentne rozwiązania są coraz tańsze i zapewniają przy tym liczne korzyści, takie jak zmniejszenie zużycia energii. Wdrożenie nowych rozwiązań na powszechną skalę to tylko kwestia czasu.

<< Wróć do poprzedniej strony