Wiadomości

Robot Sophia otrzymał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej

Wirtualne Media donoszą, że wyprodukowany przez firmę Hanson Robotics robot o imieniu Sophia otrzymał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej, co zostało ogłoszone w trakcie forum „Future Investment Initiative".

Sophia jest humanoidalnym robotem stworzonym przez działającą w Hongkongu firmę Hanson Robotics i opartym o system sztucznej inteligencji. Swoje możliwości Sophia zaprezentowała w samodzielnym wystąpieniu podczas forum „Future Investment Initiative", które odbyło się w Arabii Saudyjskiej.

W trakcie wydarzenia ogłoszono, że Sophia decyzją króla Arabii Saudyjskiej otrzymała obywatelstwo tego kraju. Nie wyjaśniono bliżej z jakimi prawami i obowiązkami ma się wiązać w wypadku maszyny to wyróżnienie.

W internecie szybko pojawiły się krytyczne uwagi. Wskazywano m.in. na to, że jako obywatelka Arabii Saudyjskiej Sophia powinna ubierać się zgodnie z kanonami obowiązującymi w tym kraju, tymczasem tak nie jest. Komentarze sugerowały zatem, że robot przedstawiany jako kobieta ma w Arabii Saudyjskiej większe prawa niż mieszkanki tego państwa. Wśród krytyków promowania Sophii znalazł się też Elon Musk, który wyraził swój sprzeciw na Twitterze sugerując, że robot jest tylko tym czym się go zaprogramuje, a efekty mogą być groźne.

źródło: wirtualnemedia.pl

<< Wróć do poprzedniej strony