Wiadomości

SpiNNaker, komputer naśladujący ludzki mózg, już działa

SpiNNaker (Spiking Neural Network Architecture) jest największym neuromorficznym superkomputerem na świecie, napędzanym przez milion rdzeni, które są w stanie wykonać nawet 200 bilionów operacji na sekundę. Powstał po to, by lepiej zrozumieć działanie naszego mózgu - czytamy w portalu geekweek.pl.

SpiNNaker powstawał 20 lat i kosztował blisko 20 milionów dolarów. Superkomputer został zaprojektowany i zbudowany w School of Computer Science w University of Manchester.

SpiNNaker nie jest pierwszym superkomputerem posiadającym milion rdzeni, ale kiedy większość komputerów wysyła informacje z jednego punktu do drugiego za sprawą standardowej sieci, SpiNNaker wysyła niewielkie fragmenty informacji do tysięcy punktów, podobnie jak neurony czynią to w naszym mózgu - komputer używa elektronicznych obwodów, by imitować ich działanie.

Jak twierdzi dr Steve Furber, Professor of Computer Engineering: - SpiNNaker kompletnie rewolucjonizuje sposób, w jaki działają konwencjonalne komputery. Mówiąc wprost, stworzyliśmy maszyną, która pracuje bardziej jak ludzki mózg niż tradycyjny komputer, co jest ekstremalnie ekscytujące.

<< Wróć do poprzedniej strony