Wiadomości

Trendy technologiczne 2018 według analityków Gartnera

Zdaniem analityków firmy Gartner, w nadchodzącym roku będzie się zwiększać rola sztucznej inteligencji i analityki danych, przybywać będzie inteligentnych aplikacji i urządzeń podłączanych do internetu rzeczy, postępował będzie proces przenikania się świata analogowego z wirtualnym - pisze Stefan Kaczmarek na blogu IT-Filolog.

Sztuczna inteligencja (artificial intelligence – AI) będzie stawać się nie tyle dodatkiem co fundamentem wielu systemów IT i aplikacji biznesowych, pomagając w podejmowaniu decyzji lub przejmując na siebie wiele procesów decyzyjnych.

Zadaniem aplikacji opartych na sztucznej inteligencji będzie automatyzacja procesów biznesowych, pozyskiwanie nowych klientów i pracowników czy analiza przepływ finansów i optymalizacja kosztów.

Czeka nas wysyp elektronicznych urządzeń: autonomiczne samochody, roboty czy drony, przedmioty podłączane do internetu rzeczy (IoT). Połączenie z internetem umożliwia dostęp do chmury obliczeniowej, bez której wykorzystanie sztucznej inteligencji przez gros przedmiotów byłoby niemożliwe.

Coraz więcej wdrożeń IoT w przedsiębiorstwach i rosnące inwestycje w połączone ekosystemy umożliwiają dziś tworzenie tzw. digital twins – „napędzanych danymi” wirtualnych odpowiedników rzeczywistych maszyn, procesów i środowisk. Zdaniem analityków BI Intelligence do 2021 r. wartość globalnych inwestycji w IoT ma sięgnąć blisko 5 mld dolarów.

Więcej na blogu http://it-filolog.pl.

 

<< Wróć do poprzedniej strony