Wiadomości

Wydatki na IT będą rosły przez 5 lat z rzędu

Optymizm analityków co do 2018 r. jest coraz większy, a w kolejnych latach ma być jeszcze lepiej. O prognozach Gartnera pisze Krzysztof Pasławski w portalu CRN.pl.

W tym roku globalne wydatki na IT zwiększą się o 4,5 proc. wobec 2017 r. - prognozuje Gartner. Oznacza to kwotę 3,7 bln dol. Jest to kolejna korekta prognozy w górę, czyli optymizm analityków rośnie - poprzednio, w październiku ub.r, przewidywano 4,3-procentowy plus w 2018 r., a parę miesięcy wcześniej: 3,5 proc. Ale też wzrost w 2017 r. okazał się wyższy (+3,8 proc.) niż w prognozie (+2,4 proc.).

Zdaniem analityków firmy będą więcej inwestować w IT, by wykorzystać koniunkturę gospodarczą i zwiększyć obroty. Jeszcze lepsza wiadomość jest taka, że to ma być dopiero początek nieprzerwanego 5-letniego cyklu wzrostu wydatków na IT na świecie. Analitycy zaznaczają jednak, że w tym okresie są także trudne do przewidzenia czynniki ryzyka, jak wahania kursów walut, skutki Brexitu czy możliwa globalna recesja.

Wśród technologii, które wskazano jako główne filary wzrostu rynku przedsiębiorstw są blockhain, Internet rzeczy, uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja.

<< Wróć do poprzedniej strony