Wiadomości

Kryzys dotychczasowych modeli rynku IT

Wyniki tegorocznej edycji raportu Computerworld TOP200 wyraźnie pokazują kryzys dotychczasowych modeli rynku IT – pisze Grzegorz Stech w portalu Computerworld.pl. Przyszłość należy do firm, które będą w stanie sprytnie i delikatnie zarządzać między tradycyjnym IT a biznesowym.

Na konferencji Comtegra Hub 2017 spółka Comtegra S.A. wraz z partnerami tworzącymi nowy model ekosystemu na konkretnych przykładach pokazała, w jakim kierunku zmierza powoli rynek.

Spółka Comtegra od trzech lat poszukuje nowych miejsc na rynku. Jak zaznacza spółka, była to naturalna transformacja, przesunięcie się z integratora z wartością dodaną do dostawcy usług IT (rozwiązań, które gwarantują automatyzację i bezpieczeństwo) i partnera biznesu, któremu przynosi nietypowe rozwiązania.

„Dziś korzystamy z doświadczenia spoza IT, mamy też tło biznesowe, które rozumie charakterystykę działania przedsiębiorstwa w jego obszarze. Potrafimy sobie zbudować model przedsiębiorstwa uwzględniający jego strategię, bieżące działanie i operacje. Następnie na ten model nałożyć problemy, z którymi mierzy się organizacja” – mówi Dariusz Skonieczny, dyrektor ds. rozwoju w Comtegra S.A.

W opinii Dariusza Skoniecznego kluczem do sukcesu w nowym modelu rynkowym jest zrozumienie biznesu: „Większość przedsiębiorstw IT nie potrafi rozmawiać z wewnętrznym biznesem. Ci, którzy posiądą wiedzę i doświadczenie, jak transformować się z centrum kosztów do centrum innowacji, usług i produktów, będą pierwsi na rynku ze swoją organizacją.”

Bardzo ważny jest model współpracy, czyli tworzenie specyficznego ekosystemu, hubu czy klastra, który jest w stanie odpowiedzieć na nowe wyzwania. „Być może jako jedni z niewielu integratorów potrafimy wciąż eksplorować niezbadane tereny. Nie boimy się sięgnąć po zewnętrzne zasoby, naukowe, wewnętrzne, podwykonawców. Nie boimy się rozmawiać odważnie z klientem o tym, czego on potrzebuje” – mówi Dariusz Skonieczny.

Co to oznacza w praktyce?

Comtegra pokazała, że w obszarze usług Cloud spółka osiągnęła masę krytyczną. Elastyczność i związanie usług IT z potrzebami biznesu jest czynnikiem bardzo atrakcyjnym dla klientów. „Chmura w tym momencie przestaje być rozwiązaniem docelowym, a narzędziem, które pozwala realizować bardziej złożone cele. W tym projekty wykraczające poza obszar stricte infrastrukturalny. W naszym rozumieniu są to też projekty wymagające interdyscyplinarnego podejścia, wiedzy i doświadczenia”- zaznacza Dariusz Skonieczny.

Jednym z flagowych obecnie projektów Comtegra jest współpraca spółki z miastem Jaworzno i Instytutem Transportu Samochodowego nad stworzeniem specjalnej strefy prawnej, która pozwoli na kontynuację prac przy wdrażaniu autonomizacji pojazdów.

Comtegra od roku zajmuje się też projektem Bee Sensor, czyli wykrywaniem chorób w rodzinach pszczelich. „W tym projekcie jesteśmy organizacją, która ma za zadanie analizować dane. Nie znamy się na życiu pszczół, ale nasi partnerzy naukowcy – tak. Dzięki sensorom dostajemy duże ilości danych, które analizujemy, a wnioski z tych danych mają służyć rozwiązywaniu konkretnych problemów” – zaznaczył Piotr Jelski, prezes Comtegry.

„Zachęcamy do tego, by stawać się hubem dla biznesów. Aby to było możliwe, by przygotować się do innowacji, potrzebujemy uporządkowania IT, które jest fundamentem wielu innowacyjnych projektów” – dodał.

źródło: Computerworld.pl

<< Wróć do poprzedniej strony